SLEVY. SLEVA. ZLOMEK CENY. NAKUPTE LEVNĚJI. NEJLEVNĚJŠÍ. VÝHODNÁ KOUPĚ. Na našem trhu jsme až příliš často vystavováni marketingovým lákadlům ve formě výhodných nákupů. Jsou tady sezónní slevy, Black Friday, Cyber Monday, povánoční slevy, nejrůznější nákupní dny nebo časté influencerské slevové kódy. Možností, jak získat ve slevách výhodně kousky do svého šatníku je opravdu spousta. Jsou však takové nákupy skutečně výhodné?
Já říkám ANO i NE. Záleží čistě na Vás, zda koupíte výhodně věc, která má skutečnou hodnotu, anebo jen utratíte peníze za něco, co ji nemá, anebo to dokonce ani nepotřebujete.
JAK TEDY CHYTŘE NAKUPOVAT (NEJEN) VE SLEVÁCH?
Vidím v obchodě či e-shopu věc, než ji koupím ptám se sama sebe:
- Líbí se mi velmi tato věc?
- Oblečení mi dobře sedí?
- Vím jak a kam ji budu nosit?
- Je to skutečně výhodná cena? (Tady googluji a hledám..)
- Když si tuto věc nekoupím, budu na ni myslet a litovat?
Když věc body splňuje, většinou si ji koupím. Někdy se ještě ptám na otázky typu „Skutečně tuto věc potřebuji“, nebo „Hodí se mi k dalším kouskům do šatníku“, ale dnes se nebavíme o kapslovém šatníku.
Bavíme se o výhodném a chytrém nakupovaní věcí – oblečení, které lze ve slevách pořídit a uskutečnili bychom jejich nákup klidně i za plnou cenu. Sezónní oblečení jako zimní kabáty, boty, funkční oblečení, ale klidně i plavky a oblečení z kvalitních materiálů. Jistě bude lepší pořídit svetr s vlnou, kašmírem či dalšími přírodními materiály, který zahřeje, je nadčasový a vydrží delší dobu, než akrylový, který bude mít po několika vypráních žmolky a bude na vyhození.
CENA VS HODNOTA
Chytrým pomocníkem pro rozlišování ceny a hodnoty může být CPW index. Cost per Wear, neboli cena za jedno nošení. Jedná se o jednoduchý vzorec, kdy cenu zboží vydělíme počtem nošení. Jasně nám tak vyjde, zda se nám kousek zakoupit vyplatí, anebo ne.
Pořizovací cena/ počet nošení
„Nejsme tak bohatí, abychom si mohli kupovat levné věci.“ Pátrala jsem po historii tohoto už lidového rčení, ale bezvýsledně. Slova se ale pojí jen s úspěšnými jmény, například Tomášem Baťou a „někým“ z rodiny Rothschildů. Náhoda? Určitě ne. Oni vědí, proč tohle říkají.
Co vlastně tyto řádky znamenají? Že levné věci mají menší výdrž, a tudíž je potřeba jejich nákup opakovat častěji. Zatímco drahá věc je kvalitnější a má delší životnost? Jenže k čemu je drahá věc, která Vám bude ležet doma, ale prakticky ji nevyužijete?
Význam těchto slov však nelze brát v dnešní době již tak samozřejmě, najdou se výjimky. Jinak bych neprovozovala second hand. Pokud tedy, stejně jako já, milujete chytré nákupy, kde za málo peněz dostanete hodně muziky, nakoukněte a vybírejte na www.vamoda.cz. Jsme second hand & outlet pro ženy, nastávající maminky a děti do 3 let.
A závěrem dodám, že přeji každému, ať si kupuje, co chce, navzdory všem řádkům výše, vždyť to nejdůležitější leckdy je, že máme radost a dobrý pocit.
S láskou k módě a chytrému nakupovaní
Alena & Vanda